Genel Bakış

Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Çorum’un Hitit Uygarlığına dayanan zengin bir tarihi vardır.  Hititler modern Suriye ve orta Anadolu’nun büyük kısmını kapsayan bölgeyi yönetim altına aldılar. Bu bölgenin MÖ 3000 yılından bu yana yerleşim yeri kullanıldığına dair kanıtlar vardır ve bölgede önemli sayıda Hitit kalıntısı bulunmuştur.  Günümüze tamamen ulaşan en eski ve İlk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması bu şehrin sınırları içinde imzalanmıştır. Adını bu medeniyetten alan üniversitemiz bu kültürün barışçıl yaklaşımını temsil etmeyi amaç edinmiştir.

 

Nüfus: 528.422 (2017)

 

Coğrafya

Yüzölçümü: 12.796 km2

Konum: Çorum, coğrafi konumu itibariyle İç Anadolu’yu Karadeniz’e, Doğu Anadolu’yu Batı’ya bağlayan işlek yol güzergâhında bulunmaktadır. 12.797 km2 alanı ile ülke topraklarının yaklaşık %1,6’sını kapsar. Türkiye’nin 20.büyük ilidir. Doğusunda Amasya, batısında Çankırı, güneyinde Yozgat, güneybatısında Kırıkkale, kuzeyinde Sinop, kuzeydoğusunda Samsun, kuzeybatısında ise Kastamonu ili yer alır.

Rakım:801 m

İklim

Şehir karasal iklim özellikleri gösterir, sıcaklık yıl boyu +39,4 and – 25,6 oC arasında değişir. Mayıs ve Eylül ayları arasında hafif yağmurlu bir hava olabilir. Yaz dönemi ortalama nem oranı 50% nin altındadır.

Yıl içindeki sıcaklık değerleri:

Haziran     :   mak 26 °C    min 10 °C  

Ekim :   mak 20°C     min 7 °C

Ocak :   mak 5 °C      min -4 °C    

Nisan      :   mak 18 °C    min 4 °C     

 

Ekonomi

Çorum’da gıda sanayi, taş ve toprak sanayi ile makine-metal sanayi ağırlık kazanmıştır. Fakat makine sektörü diğerlerine göre bir adım öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra toprak sanayi ile un sektörü ilimizde hayli gelişmiş durumdadır. Genel anlamda Çorum sanayisinin, %25’i gıda ve içecek sanayi, %25’i metal eşya ve makine sanayi, %21’i taş ve toprağa dayalı sanayi, %6’sı orman ürünleri ve ağaca dayalı sanayi, %7’si kimya ve plastik sanayi, %6’sı tekstil sanayi, %2’si kâğıt ve %8’i ise diğer sanayi kollarından oluşmaktadır. Yıllık 2.500 ton leblebi ve 500.000 ton unun, günlük 1.5 milyon yumurtanın üretildiği Çorum Türkiye’deki yumurta üretiminin %5’ini, pirinç üretiminin %19’unu, kiremit üretiminin %40’ını ve tuğla üretiminin %10’unu karşılar. Çorum ili iç dinamikleriyle bölgenin en gelişmiş sanayi kentlerinden biri olmuştur ve bu ilerlemesi artarak devam etmektedir.

 

Ulaşım

Çorum’da bir metro sistemi bulunmadığından, ulaşım temel olarak halk otobüsleriyle yapılır. Bu otobüslerde nakit para Kabul edilmez, bunun yerine akıllı kart ya da otobüs fişi kullanmak gerekir. Otobüs fiş ücreti 0.8 €, akıllı kart ücreti ise 0.5 € dur. Her fakülte için farklı otobüs vardır, bunu dikkate alarak otobüs seçimi yapmak gerekir.  Düzenli seferleri olan bu otobüslerin yanı sıra fakülteler arası ring seferleri vardır. İhtiyaç duyduğunuzda taksi de bulabilirsiniz, ücret taksimetre uygulamasına gore değişkenlik gösterebilir.

 

Postahane Hizmetleri

Türkiye’deki postahaneler posta pulu satımı, posta havalesi, yurtdışı para havalesi ve daha fazlasını içeren hizmetleri sunar. Yurtdışına koli ve paket gönderimi de yapmak da sunulan hizmetler arasındadır. Postahaneler Pazartesi – Cuma günleri arasında 9.00– 17.30 saatleri arasında açıktır.

 

Banka İşlemleri

Türkiye’ye geldikten sonra mümkün olan en kısa süre içinde bir banka hesabı açtırarak para yatırmanız şiddetle tavsiye edilir. Aksi takdirde, kredi kartınız her yerde geçerli olmayabilir ve yurtdışındaki bir banka hesabından para çekerken ekstra ücret talep edilebilir. Banka kartı ile ödeme yapmak yaygın bir durum olduğundan, yanınızda büyük miktarlarda nakit para taşımanıza gerek yoktur. Banka hesabı açtırdığınızda size, paranıza erişimi ve kullanımınızı kolaylaştıran bir kart verilir. Çorum’da ulusal bankalara ek olarak, para transfer işlemlerinizi yürütebileceğiniz uluslararası bankalar da bulunur. Bankaların çoğu İnönü Caddesi’nde yer alır.

 

Para Birimi

Türkiye bir AB aday ülkesidir, bu yüzden kendi para birimini (TL) kullanmaktadır.

 1 € = 6 TL (yaklaşık)  

 

Sağlık Hizmetleri

Çorum’da bir devlet hastanesi ( Hitit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi) ve birkaç özel poliklinik bulunur. Sağlık problemleriniz için buralara başvurabilirsiniz. Hitit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinin 7/24 çalışan bir acil servisi vardır.

Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için öğrenciler kendi ülkelerinden ayrılmadan önce bir sağlık sigortası yaptırabilir ya da Türkiye’ye geldikleri 3 ay içinde genel sağlık sigortası için başvuru yapabilirler. Bu sigorta sayesinde, çeşitli sağlık merkezlerinden faydalanabilirler, fakat yine de bir miktar ücret ödemeleri talep edilebilir.

Eğer kendi ülkenizde sağlık sigortanız varsa, ciddi bir tıbbi vaka, hastanede tedavi,  ağır kaza durumlarını göz önünde bulundurarak sigorta şirketiyle sürekli iletişim halinde olmalısınız. Bu yüzden, sigorta kartınızı yanınızda bulundurmanız önemlidir.

 

Eczaneler

Çorum’da yaklaşık 80 adet eczane bulunur. Bazıları Hitit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi yakınındadır. Her gün 2 eczane nöbetçi olur. Nöbetçi eczaneleri http://www.corumeo.org/nobetci_eczane.asp adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Elektrik

Elektrik akımı 220 volttur. Fişlerin çoğu iki yuvarlak uçludur, bu yüzden Türkiye’nin  elektrik sistemiyle uyumlu olmayan kişisel elektronik eşyalarınızı getirmek istiyorsanız fiş adaptörü ve transformatör bulundurmalısınız.

 

Geçim Gideri

Türkiye’deki diğer şehirlerle kıyaslandığında, Çorum’da yaşamak daha ucuzdur. Aylık yaklaşık 450 € ile beslenme, ulaşım gibi harcamalar ve barınma için yeterli olacaktır. Aşağıda ücretlerle ilgili pratik bilgi bulabilirsiniz;

 

Orta seviyede bir restoranda 2 kişilik yemek

15 €

Pizza Menü

8 €

Su (0.5 litre - şişe)

0.3 €

Süt (1 litre)

0.8 €

Yumurta (10)

1 €

Tavuk Göğsü (kemiksiz) (1kg)

4 €

Uluslararası Öğrenciler
Hitit Üniversitesi Rektörlük Binası Kat 1 19030 Çorum