Öğrenci Hizmetleri

Yüksek eğitim kurumları öğrencilerinin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumakla ve öğrencilere barınma, beslenme,   çalışma, rekreasyon, ve boş zaman aktiviteleri gibi sosyal imkanlar sunmakla yükümlüdür. Tüm bu imkânlar basın odaları, öğrenci sağlık merkezleri, medikososyal merkezler, konferans salonları, tiyatrolar, sinema salonları, spor salonları, kortlar, kamp alanları, kantinler ve kafeteryalarla sağlanır ve öğrencilerin bu olanaklardan en iyi şekilde faydalanması sağlanır.

Bu bağlamda, Hiti Üniversitesi öğrencilerine aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır.  

 

İnternet /Telefon

Üniversitemiz eğitim birimleri içinde kablosuz internet erişimi sunmaktadır. Devlet yurtlarında ve özel yurtların çoğunda internet erişimi mevcuttur. Bu erişim için ekstra ücret talep edilebilir ya da yurt ücretine dâhil edilebilir. Kaldığınız yerde internet erişiminiz olmasa bile, üniversite kütüphanesinde ve fakülte binalarında bilgisayar odası bulunmaktadır.  Böylece, öğrencilerimize hem kişisel hem de akademik kullanım için internet erişimi sağlanmaktadır. Bazı durumlarda üyelik açmak ya da özel yazılım güvenliği oluşturmak için üniversite bilgi işlem ofisine uğramanız gerekebilir.

Kablosuz internet kullanımı ile Hitit Üniversitesi bir EDUROAM (Education Roaming) üyesi olmuştur. Bu sayede, öğrencilerimiz ve personelimiz EDUROAM üyesi ulusal ve uluslararası üniversitelerde ücretsiz internet hizmetinden faydalanır hale gelmiştir.

Cep telefonu Türkiye’de yaşamın öyle ayrılmaz bir parçası haline geldi ki bazı öğrenci evlerinde ve hatta ve şahsi dairelerde sabit telefon hattı bulunmamaktadır. Kendi ülkenizdeki cep telefonu hattınızı burada kullanmanız yüksek tutarlı faturalara sebep olacağından Türkiye’ye ait yerel bir cep telefonu hattı almanız önerilmektedir.

İpucu: Skype, Google Talk, Yahoo Messenger ve diğer çevrimiçi iletişim programları uygun fiyata gerçek zamanlı sesli konuşma sağlamaktadır. Ses kalitesi internet sağlayıcınıza bağlı olsa da, ülkenizdeki aile eve arkadaşlarınızla iletişime geçmek için bu seçeneği dikkate almanız faydalı olacaktır.

 

Merkez Kütüphane

Kaynaklarını durmaksızın genişletip zenginleştiren Hitit Üniversitesi Kütüphanesi tamamen bilgisayar destekli hizmetler sunmaktadır. Üniversitemizin misyonu doğrultusunda, kütüphane bilimsel araştırmalar ve üniversitenin gelişmesine yönelik aktiviteler için gerekli teknolojik ve çağdaş bilgiyi sağlamaktadır. Bilginin oluşturulması, uygulanması, korunması ve yayımlanmasını üstlenerek eğitim çalışmalarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Kütüphanede, görme engelli öğrencilerin bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamak amacıyla 13 program ve 689 sesli kitap bulunmaktadır. Ayrıca, iki personelimiz engelli öğrencilerimize çalışmalarında yardım etmektedir.

 

Sağlık Hizmetleri

Öğrencilerimizin fiziksel ve ruhsal sağlığına büyük önem verilmektedir. Sağlık çalışanlarımız üniversitemizde bulunan revirlerde acil tıbbi müdahale yapabilmektedir. Ayrıca, kişisel, ailesel ya da uyum sorunları yaşayan öğrencilerimizin Psikolojik Danışma Merkezimizden danışma hizmetinden faydalanması mümkündür.

 

Beslenme

Üniversitemizdeki her bölümün kendine ait öğrenci yemekhanesi ve kantini bulunmaktadır.  Öğrenciler yaklaşık 0,8 € karşılığında öğrenci yemekhanelerinde tabldot öğlen yemeği yemektedirler. Kantinler 08.00 - 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu kantinlerde alkolsüz içecekler, çay, kahve, sandviç ve benzeri içecek ve yiyecekleri bulmak mümkündür. Üniversitemiz bazı öğrencilere yemek bursu sağlamaktadır. Şehirde öğrenciler için farklı fiyatlarla yemek yeme imkânı da mevcuttur.  Yaklaşık 3 € karşılığında doyurucu bir yemek almak mümkündür.

 

Barınma

Hitit Üniversitesi öğrenciler için tam donanımlı yurtlarda barınma imkânı sunmaktadır. Yurtlarda çalışma salonları, TV ve internet odaları, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği hizmeti sunan yemekhaneler mevcuttur. Çamaşırhane ve temizlik hizmeti de sağlanmaktadır. Ayrıca öğrenciler odalarında kablosuz internet de mevcuttur. Yurt yönetimi kültürel, eğitimsel ve profesyonel aktiviteler düzenleyerek öğrencilerin hayatlarına zenginlik katmaktadır. Bunların yanı sıra kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak spor yarışmaları, kurslar, konferanslar, seminerler ve paneller düzenlenmektedir.

Devlet yurtlarının yanı sıra, öğrenciler Çorum’da bulunan özel yurtlarda ve apart evlerde makul fiyatlar karşılığında kalmaları mümkündür.

 

İnsan Kaynakları

Hitit Üniversitesi yukarıda bahsedilen hizmetlere ek olarak öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır.

*Üniversitenin farklı birimlerinde kısmi zamanlı iş fırsatları

*İnsan Kaynakları Merkezi

*Kitap Fuarları

*Kariyer Günleri

*Sinema Tekniği ve Film Yönetimi

*Kültür ve Sanat Aktiviteleri

*Proje Yarışmaları

*Tanıtım Faaliyetleri

*Öğrenci Kongreleri

*Teknik Geziler

Uluslararası Öğrenciler
Hitit Üniversitesi Rektörlük Binası Kat 1 19030 Çorum