Pratik Bilgiler

Kültürel Farklar

Misafir Ağırlama

Eğer bir misafiriniz varsa, kaldığınız yurdun misafire izin verip vermediğini ve uygun dönemi öğrenmeniz önerilir. Bazı durumlarda, misafirinizden ekstra ücret talep edilebilir. Arkadaşlarınızla paylaştığınız bir dairede kalıyorsanız, bir misafir çağırmadan once ev arkadaşlarınıza durumu söylemeniz ve onay almanız gerekir.

 

Aile Ziyareti

Bir Türk ailesini ziyaret etmek istiyorsanız, gitmeden once haber verip ufak bir hediye götürebilirsiniz. Eve girerken ayakkabılarınızı çıkarıp terlik giyebilirsiniz.

 

İletişim

Misafirperver ve canayakın oldukları bilinen Türk halkı karşılaştıklarında sarılıp selamlaşmaktan hoşlanırlar. Bu yüzden, ilk tanışmanızda bile size sarılıp yanaklarınızdan open biri ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

 

Kültür Şoku

Olumsuz deneyim yaşamanızı engelleyecek birkaç ipucu;

- Gideceğiniz ülkenin dili ve tarihi hakkında bilgi edinin, toplum hayatına katılın. Ne kadar çok bilirseniz ve ne kadar çok çaba gösterirseniz, toplumun geleneklerini anlamanız o kadar kolaylaşacaktır.

- İyimser ve olumlu olun, mizah anlayışınızı yitirmeyin. Şikayet ve eleştirileriniz bu ülkenin kültürünü ve ortamını değiştirmeyecek, olumlu yönleri görmeye çalışın.

- Kendi ülkenizde bıraktığınız aile ve arkadaşlarınızla iletişim içinde olun. Günümüz teknolojisi ile sevdiklerinizle hayatınızda olup bitenleri paylaşmanız çok daha kolay, izlenimlerinizi paylaşın ve onlardan haberler alın. Böylece normal ev hayatınızı ve sevdiklerinizi geride bırakıp artık onlardan haber alamayacağınız korkusu ve yalnızlık duygusu önlenmiş olur.

- Egzersiz yapın. Fark etmeseniz de, yabancı bir ülkede yabancı dille eğitim almak vücudunuz ve beyniniz için stres kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışın. Bu ruh halinize iyi gelecektir.

- Aktif olun. Okul çalışmalarınızı zamanında bitirmenin yanı sıra, ders dışı aktiviteler, sosyal hayat, arkadaş toplantıları ve kısa geziler için yer ayıracak şekilde zamanınızı etkili şekilde planlamaya çalışın.

- Kendiniz ve yaşadıklarınız hakkında düşünmek için vakit ayırın, böylece size gerçekten neyin rahatsız ettiğini ve size sıkıntı yaşatan durumların esas sebeplerini bulabilirsiniz. Bu şekilde soğukkanlı düşünmek yurtdışı deneyiminizi daha hoş bir hale getirmek için neler yapabileceğinizi görmenizi sağlar.

 

Resmi Tatil Günleri

Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim

YIlbaşı: 1 Ocak

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan

Labour Day: 1 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı:  19 Mayıs

          

Ayrıca, her yıl değişen tarihlerine bağlı olarak Ramazan Bayramı 3 gün ve Kurban Bayramı 4 gün tatil olmaktadır.

 

Dil Öğrenmek

Üniversitenizde bir dil kursuna katılmak istiyorsanız, koordinatörünüze danışabilirsiniz, çünkü bazı durumlarda uluslararsı öğrenciler için özel fırsatlar söz konusu olabilir. Eğer değişim programı kapsamında zorunlu değilse dil kursunun size AKTS kredisi sağlamadığını unutmayın. Fakat yine de bu dili doğal öğrenme ortamında öğrenme fırsatınız vardır.

Diliniz geliştirmek için farklı yollar da düşünebilirsiniz. Üniversitedeki Türk Dili derslerine misafir öğrenci olarak katılabilir ya da özel dil merkezlerinde özel ders alabilirsiniz.

İpucu: Henüz  tam anlamıyla kendinize güvenmeseniz bile edindiğiniz dil becerilkerini kullanmaktan çekinmeyin, ülke halkı onların dillerini konuşma çabanızdan memnun kalacak ve size destekleyecektir. 

 

Yararlı Kelimeler

 

Günlük Kelimeler

Yes

Evet

No

Hayır

Hello

Merhaba

Good bye

Bay bay

Thank you

Teşekkür ederim

How are you?

Nasılsın?

Have a nice day

İyi günler

Good evening

İyi akşamlar

Good morning

Günaydın

Please

Lütfen

 

Zaman Dilimleri

Monday

Pazartesi

Tuesday

Salı

Wednesday

Çarşamba

Thursday

Perşembe

Friday

Cuma

Saturday

Cumartesi

Sunday

Pazar

Yesterday

Dün

Tomorrow

Yarın

Today

Bugün

Minute

Dakika

Hour

Saat

Day

Gün

Week

Hafta

 

Yiyecek & İçecek

Breakfast

Kahvaltı

Dinner

Akşam yemeği

Meat

Et

Salad

Salata

Sugar

Şeker

Milk

Süt

Lunch

Öğle yemeği

Bread

Ekmek

Rice

Pirinç

Butter

Yağ

Salt

Tuz

Juice

Meyve suyu

 

Seyahat

Bus

Otobüs

where is….?

…… nerede?

Bridge

Köprü

Departure time

Kalkış saati

Bus stop

Otobüs durağı

Token

Jeton

Street

Cadde

Train

Tren

Arrival time

Varış saat

Bus terminal

Otogar

 

Soru Sormak

Who?

Kim?

What?

Ne?

where?

Nerede?

Why?

Neden?

When?

Ne zaman?

 

 

Ne Yenir?

Leblebisiyle meşhur olan Çorum yöresel lezzetlerde de zengindir. Bu lezzetlerden öne çıkanlar Mayalı , (Saç Mayalısı, Tava Mayalısı) , Yanıç , Cızlak , Kömbe, Oğmaç, Hingal, Haşhaşlı Çörek, Borhani (Hamurlu, Yumurtalı, Mantarlı) Helise, Çullama, Madımak, Tirit , İskilip Dolması , Keşkek, Kara Çuval Helvası, Hedik, Teltel, Has Baklavadır. Restoran hizmeti veren eski konaklarda bu lezzetleri tatmanız mümkündür. Yöresel yemeklerin yanı sıra batı ve doğu kültürlerine ait farklı tatları da bulabilirsiniz.  

 

Ne Alınır?

Çorum’dan alınabilecekler Çorum’un sembolü haline gelen leblebi ve bakır heidyelerdir. Buna ek olarak, İskilip ahşap oyma hediyelik eşyaları, Alaca Büyük Camili Köyü’nden halılar, Ortaköy Karahacip beldesinden kilimler, heybeler, patikler, çoraplar ve el örgüsü ürünler de alınabilir. Osmancık ve Kargı’da üretilen lazzetli pirinç de önerilir.

 

Yapılması Gerekenler

• Hititler:  Anadolu’nun her yerinde kültürel mirası bulunan , en güçlü politik kültüre sahip, firavunların en güçlü rakibi , ortadoğuda kalıcı değişikliğe sebep olan, 3500 yıllık geçmişi olan bir uygarlık, başkenti Boğazkale-Hattuşa, Alacahöyük ve Ortaköy-Şapinuva.

• Kargı ve Abdullah , Osmancık ve Karaca ovalarını ziyaret etmek

• Ortaköy İncesu Kanyonu’ na  gitmek

• Bakır el ürünlerini görmek

• Çorum Mantı, Keşkek, İskilip Dolma, Gül Burma ve  Has baklava yemek

• Çorum  Leblebisi almak

 

Acil Durumlar

Aşağıdaki numaralar Türkiye’nin her yerinde acil servislere ulaşmak için kullanıma açıktır. Bu servisleri aramak yılın 365 gün 24 saati ücretsizdir.  

Kartla çalışan umumi telefon ile arama yapacaksanız, acil servisleri ararken kart kullanmanıza gerek yoktur. Fakat, jetonla çalışan umumi telefon için ise acil arama yapmak için jeton kullanmanız gerekir, bu jeton konuşma sonunda size iade edilir.

Yangın  110

Ambulans  112

Polis  155

Jandarma  156

Sahil Güvenlik  158

Orman Yangını  177

Uluslararası Öğrenciler
Hitit Üniversitesi Rektörlük Binası Kat 1 19030 Çorum