Ulaşım

Çorum’a gelirken tercih edebileceğiniz dört farklı seçenek vardır.

1. Seçenek: İstanbul – Çorum:

İstanbul’da iki havalimanı ve iki tane de otobüs terminali (otogar) vardır. (Otobüs şirketlerinin özel terminalleri hariç)   

1)      Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı(Anadolu yakasında )

2)      İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı(Avrupa yakasında  )

3)      Harem Otogarı (Anadolu yakasında)

4)      Esenler Otogarı (Avrupa yakasında )

 

İstanbul’dan Çorum’a direk otobüs vardır. Bu otogarlara havalimanlarından Havaş servislerini kullanarak  ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Çorum  arası mesafe 614 kilometredir ve otobüsle 10 saat surer. Otobüs bilet ücreti yaklaşık 25 € dur.

2. Seçenek: İstanbul-Merzifon-Çorum

Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanıya da Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçak yoluyla Merzifon Hava Alanı’na da gelebilirsiniz. Merzifon, Çorum’a 60 km olan Amasya ilinin bir ilçesidir. Uçuş yaklaşık 50 dk surer. Merzifon’a indiğinizde Havaş servisi ile Çorum’a bir saatte gelebilirsiniz. Havaş servis ücreti yaklaşık 5 € dur. 

3. Seçenek: Ankara-Çorum

Başkent Ankara’da  Esenboğa Uluslararası Havalimanı bulunur. Havalimanından Ankara Otobüs Terminaline (AŞTİ) gitmek için HAvaş servislerini kulanabilirsiniz. AŞTİ’de Çorum’a otobüs seferleri bululan bir çok seyahat acentesi vardır. Ankara’dan Çorum’a direk otobüs vardır. Ankara – Çorum arası mesafe 242 kilometredir ve otobüsle 4 saat sürer. Otobüs bilet ücreti yaklaşık 10 € dur.

4. Seçenek: İstanbul-Samsun-Çorum

Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan Samsun’un Çarşamba ilçesinde havalimanı vardır. İstanbul’a indiğinizde Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı ya da Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Çarşamba Havalimanı’na gelebilirsiniz. Buradan Samsun Otobüs Terminali’ne Havaş servisleri ile gidebilirsiniz. Terminalde Çorum’a otobüs seferleri bululan bir çok seyahat acentesi vardır. Samsun – Çorum arası mesafe 170 kilometredir ve otobüsle 3 saat surer. Otobüs bilet ücreti yaklaşık 15 € dur. 


Çorum Otobüs Terminaline vardığınızda, rehberiniz sizi karşılar ve yurdunuza götürür. Daha sonra, Uluslararası İlişkiler Ofisine gelip gerekli belgelerinizi edinebilirsiniz. Rehberiniz akademik bir personel olmayabilir, bunun yerine Çorum’daki ilk günlerinizde size yardımcı olmayı gönüllü olarak kabul eden bir Türk öğrenci olabilir. Bu öğrenci genel olarak Türk yetkilileri ile yapacağınız kayıt işlemleri gibi durumlarda size yardımcı olacak, nerelerden alışveriş yapabileceğiniz konusunda tavsiyeler verecek ve size üniversite yerleşkelerini tanıtacaktır. 

Uluslararası Öğrenciler
Hitit Üniversitesi Rektörlük Binası Kat 1 19030 Çorum