Sosyal ve Kültürel Hayat

Komşu illerle kıyaslandığında Çorum daha hareketli bir sosyal hayat sunar. Şehrin coğrafi konumu ve kültürel altyapısı bu duruma katkıda bulunur.

 

Kültürel Fuarlar & Festivaller

Çorum çeşitli kültürel faaliyet seçenekleri sunmaktadır;  

- Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali, Haziran ayında Çorum Belediyesi tarafından yapılır. Şehrin turizm potansiyelini artırmak ve şehrin ulusal ve uluslararası seviyesini iyileştirmek adına 1982’den bu yana yapılır. Festival boyunca konserler, halk oyunları gösterileri, yarışmalar ve benzeri etkinlikler yapılır. Ayrıca festival kapsamında çeşitli yerel ve farklı şehirlerden katılan özel şirketler de tanıtım fırsatı bulurlar.

- Boğazkale Kültür Festivali son 8 yıldır Çorum’a 87km uzaklıkta bir ilçe olan Boğazkale’de düzenlenmektedir. Festival boyunca konserler, yarışmalar, havai fişek gösterileri gibi çeşitli kültürel aktiviteler yapılır.

- Osmancık Pirinç Festivali son 3 yıldır Kasım aylarında Osmancık’ta yapılmaktadır. Osmancık doğuya uzanan antik İpek Yolu üzerinde bulunan ve pirinç üretimiyle ünlü bir ilçedir. Festival kapsamında yılın en kaliteli pirinci seçilir.

- Mecitözü Ayçiçek Festivali Eylül ayının son haftası yapılır. Mecitözü Çorum’a 37 km uzaklıkta bir ilçesidir.  

- Güreş Festivali: Çorum farklı tarihlerde ilçelerinde güreş müsabakaları düzenlenen şehirlerden biridir. Birçok Avrupa, Dünya ve Ulusal Güreş Şampiyonları Çorum’da doğmuş ve eğitim almıştır.  Örneğin, Çorum 2010 Üniversitelerarası Güreş Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.

 

Müze & Sanat Galerileri

- Çorum Müzesi: Gülabibey Caddesi’nde bulunan müze 1968 yılında açılmıştır Kültür Bakanlığı, Gayri Menkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olan yeni müze binasında, Arkeolojik ve Etnoğrafik teşhir salonları mevcut olup, bu salonlar birbirinden bağımsız olarak düzenlenmiştir. Müze Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

- Güzel Sanatlar Galerisi: Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 1985 yılında mülkiyeti İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait iş hanında faaliyetine başlamış, halen 70. Yıl Kültür Sitesinde hizmet vermektedir. ‘ sergi salonu ve çalıştayları ile Türkiye’deki en iyi galerilerden biridir. Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 2006 yılında 21 sergiye ev sahipliği yapmış ve bu sergiler 24.102 ilgili tarafından ziyaret edilmiştir.

 

 

Kafe & Restoranlar

Şehirde birçok kapalı ve açıkhava kafe ve restoranlar mevcuttur. Canlı müzik hizmeti sunan birkaç bar ve kulüüp de bulunur. Ayrıca yemeğinizi eve sipariş etme imkânınız da vardır. Favori yerlerin çoğu Bahabey ve Gazi Caddesi’nde bulunur. Çay& kahve çeşitleri, kapsamlı kahvaltılar, Batı ve Doğu mutfağından lezzetli yemekleri bu mekanlarda bulmak mümkündür. Bahşiş vermek zorunda değilsiniz, fakat hesabınız masaya getirildiğinde bahşiş bırakmak yaygın bir davranıştır. Bahşiş miktarını  personelin ilgisi, servis kalitesine ve büyük ölçüde siz belirlersiniz. Saat 23.00’ a kadar otobüs ulaşımı, istediğiniz saat taksi ulaşımı mümkündür.

Yemek (uygun bir restoran) 5 €

Yemek (orta seviyede bir restoran) 8 €

Yemek (pahalı bir restoran) 10 €

          

Tiyatro & Sinema

-Çorum Devlet Tiyatrosu: Karakeçili Caddesi’nde bulunan tiyatro 18 Eylül 1984 tarihinde kurulmuştur. Türkiye’deki birçok tiyatro grubu oyunlarını sergilemek üzere gelir. Her hafta bir oyunun sergilendiği tiyatroda bilet ücreti yaklaşık 2 € dur.

- Sinemalar:  Çorum’da 3 tane sinema vardır. Hemen hemen tüm güncel filmleri uygun ücret (yaklaşık 5 €) karşılığı izleyebilirsiniz. Sinemalardan biri Bahabey Caddesi,  diğer üçü Üçtutlar Caddesi’nde bulunmaktadır.

 

Spor Tesisleri

Çorum’da 4 açık tenis kortu, açık hava ve kapalı yüzme havuzları ve Olimpik yüzme havuzu bulunur. Yürüyüş ya da koşu yapmayı tercih edenler için ise tartan koşu pisti vardır. Çorum karasal iklime sahip olduğundan Nisan ve Ekim ayları arası açık hava sporları için uygundur. Kış döneminde ise kapalı spor tesislerinden faydalanılabilir.

 

Alışveriş

Şehir merkezinde iki ana cadde bulunur, alışveriş ve yemek gibi ihtiyaçlarınız için neredeyse tüm yerler bu caddeler üzerinde bulunur. Birçok mağaza Pazartesi- Cuma günleri 9:00 – 21:30 saatleri arasında açıkken, bazıları 23:00 ve daha ileri saatlere kadar açık olabilir.

- Mağazalar: Her bütçeye uygun alışveriş imkanı vardır. Çok sayıda kıyafet ve ayakkabı dükkanının yanı sıra büyük mağazalar da vardır.

- Süpermarketler: Büyük Türk süpermarket zincirlerine ait şubeler şehrin çeşitli yerlerinde bulunur. Ayrıca şehirde bol miktarda büfe, bakkal ve manav da  mevcuttur.

- Pazar: Manavların yanı sıra, taze sebze – meyve bulabileceğiniz pazarlar farklı günlerde şehrin çeşitli bölgelerinde kurulur.  

- Kırtasiye: Makul fiyatlarda kırtasiye ürünleri bulabileceğiniz dükkanlar çoğunlukla Gazi Caddesi’nde bulunur.

 

Gezilecek Yerler

 

- Hattuşa-Boğazkale

Çorum’un 82 kilometre güneybatısında, Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşa Geç Bronz Çağında Hitit İmparatorluğun başkentliğini yapmış ve 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Kalıntılar şehrin MÖ 1700 yıllarında meydana gelen büyük yangında yıkıldığını gösterir.  Şehrin yıkılışı tabletlerde tasvir edilmiştir; Kuşşara’lı Kral Anitta Hattuşa Kralı Piyushti’ yi yendiğini ve şehri yıktığını bildirir.  

 

- Alacahöyük

Boğazkale’nin kuzeydoğusunda bulunan alan 19. yy sonlarında dikkat çekmiş ve 1907 yılında Osmalı arkeoloğu Theodor Makridi Bey iki haftalık kısa bir keşif çalışması yapmıştır. 1910larda Alman ekipler MÖ üç binli yıllara ait kraliyet mezarlarını ve MÖ iki binli yıllara dayanan Hitit şehrini keşfetmeleriyle daha da ilgi çekmiştir. Hiti Dönemine tarihlenen ve kalker temel üzerine andezit bloklarla inşa edilmiş olan Sfenksli Kapı şehrin girişini belirler. Şehir kuzeyde dağlık bir bölgede yaşayan Kaska halkı saldırılarına karşı duvar ve kulelerle güçlendirilmiştir. Kazılar Türk arkeologlar Remzi Oğuz Arık ve Hamit Koşay tarafından Atatürk’ün kişisel istek ve bütçesi ile 1935 yılında tekrar başlatılmıştır.

 

-Doğal Güzellikler

Kültürel ve tarihi güzelliklerine ek olarak, Çorum doğal güzellik konusunda da zengindir. Çatak Doğa Parkında koşuya gidebilir, Ortaköy ilçesindeki İncesu Kanyonunda hayvan ve bitki dokusunu görebilirsiniz. Ayrıca, Yeşilırmak ve Kızılırmak kolları şehrin tarımsal gelişimine ve güzelliğini katkıda bulunur. Oğuzlar ilçesindeki Obruk Barajında su sporları yapabilir, sakin ortamının tadını çıkarabilirsiniz.

Uluslararası Öğrenciler
Hitit Üniversitesi Rektörlük Binası Kat 1 19030 Çorum